Antalya ValiliğiGündem

Bakan Çavuşoğlu ve Vali Yazıcı Doğu Akdeniz Çalıştayına Katıldı

07.12.2020

Tüm haberler için tıklayınız

Vali Ersin Yazıcı ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Akdeniz Üniversitesinde düzenlenen Doğu Akdeniz Çalıştayının açılışına katıldı. Çalıştayın açılışında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği video mesaj izlendi.

Antalya’da, Uluslararası Üniversiteler Konseyi ve Akdeniz Üniversitesi tarafından düzenlenen “Doğu Akdeniz Çalıştayı” başladı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti Dışişleri Bakanı Muhammet Tahir es-Siyale, Ürdün eski Başbakanı Dr. Avn Şevket el-Hasavne, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri eski Bakanı Tahsin Ertuğruloğlu, Antalya Valisi Ersin Yazıcı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar’ın katılımıyla düzenlenen Çalıştay’ın açılışında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video mesajı izlendi.

Doğu Akdeniz’le ilgili meselelerin, Türkiye ile birlikte dünyadaki birçok devletin ve akademik kuruluşun öncelikli gündemini oluşturduğuna işaret eden Erdoğan, Akdeniz’e kıyısı olsun veya olmasın pek çok ülkenin, burada meydana gelen olayları yakından takip ettiğini ve bir şekilde müdahil olmaya çalıştığını söyledi.

Atatürk Konferans Salonu’nda düzenlenen çalıştayda Bakan Çavuşoğlu ise, Türkiye’nin tüm çağrılarının, Doğu Akdeniz’deki tüm zenginliklerin herkes tarafından hakça paylaşılması, bölgenin bir barış, istikrar ve refah bölgesi olmasını sağlamak için olduğunu açıkladı.

Doğu Akdeniz’deki enerji kaynaklarının keşfi ve paylaşımı konuları öne çıktıkça kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge ile ilgili henüz çözülmemiş ve giderek de büyüyen problemlerin masaya yatırıldığı çalıştayda, uluslararası alanda söz sahibi diplomat ve akademisyenler tarafından Doğu Akdeniz’deki ekonomik ve diplomatik tüm sorunlar analiz edildi. Türkiye’nin, tüm bölgesel sorunlarda üstlendiği hakkı ve haklılığını, muhafaza ederek yürüttüğü çözüm odaklı liderlik politikasının açıklandığı çalıştayda Doğu Akdeniz coğrafi sorununda da bölgesel ve küresel paydaşlarımız akademik ve diplomatik analizlerle aydınlatıldı.

Doğu Akdeniz Çalıştayı 02
Doğu Akdeniz Çalıştayı 03
Doğu Akdeniz Çalıştayı 04

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu