Genel

Başkan Uysal, kadınların yeni yılını kutladı

Başkan Uysal, Şirinyalı Mahallesi kapalı pazar yerinde kurulan pazarın ziyaretinde, 2021’in herkese hayırlı olmasını diledi, “Mutlu ve umutlu, dayanışma ve kardeşlik içinde, cinsiyetler ve kuşaklar arası ayrımların, bütün sıkıntılarımızın kaybolduğu, kaybolmaya doğru evirildiği güzel bir yıl olsun” dedi.

2021’in aynı zamanda kadınların yaşadığı olumsuzlukların son bulduğu bir yıl olması dileğinde de bulunan Başkan Uysal, “Kadınlarımızın bağımsız olabilmesi, yaşayabilmesi, hayatta kalabilmeleri, hayata tutunabilmeleri kendi ekonomilerini, kendi kimliklerini, kendi şahsiyetlerini hem fiziki hem ruhsal varlıklarını bağımsız birer kimlik olarak sahiplenebilmeleri için çabalarımız hep devam edecek. Daha iyisini yapmak isteyeceğiz hep” diye konuştu.

Bu bakış açısının bir sonucu olarak Üreten Eller Pazarı’nın ağustos ayından itibaren her cuma kurulmaya başlandığını hatırlatan Başkan Uysal, “Önümüzdeki süreçte arayışlarımız, sizlerle beraber, hiç bitmeyecek. Hep devam edecek. Önerilere, fikirlerinize hep açığız” dedi.

YÖRÜK KÜLTÜRÜ GELECEĞE IŞIK TUTUYOR

Toplumların, geçmişlerini bugüne ve geleceğe uyarlayabildiği ölçüde ciddi atılım sağladığına dikkat çekerek konuşmasına devam eden Başkan Uysal, Antalya’nın da önemli bir parçası olduğu Yörük kültürünün bu atılımı sağlayacak değerler bütününü barındırdığını söyledi. Muratpaşa Belediyesi olarak, bu kültürün geleceğin dünyasına uyarlanması için bir dizi çalışmayı hayata geçirdiklerini ve Yörük kültürü üzerine çalışmaya da devam ettiklerini belirten Başkan Uysal, “Bu çalışmalarımız sırasında aklıma hep üreten kadınlarımız geliyor” dedi.

Yörük kültüründe cinsiyetler arasında ‘müthiş’ bir dengenin var olduğunu belirten Başkan Uysal, “Kadın olmadan, hayatını sosyo-ekonomik hatlarının hiç yürümediği, kadının yaşamın temel nüvesi olduğu şartlar var. Yani obamızda kadınsız hiçbir şey yapılmıyor. Obamızda organik liderlik var. En nitelikli insanımızı obamıza lider yapıyoruz.  O yüzden kadın liderlerimiz var. Bugüne uyarladığımızda öğrenecek ne kadar çok şey var” diye konuştu.

ÜRETİMİN TEMEL NÜVESİ KADINLAR

Muratpaşa Belediyesi olarak böylesi bir geçmişin de etkisiyle, kadınları sosyal yaşamın, üretimin temel nüvesi olarak gördüklerini belirten Başkan Uysal, şunları söyledi.

“Kadın bağımsız var olamazsa erkeğiyle de mutlu olamaz. Mahkum olduğunuz, mecbur olduğunuz bir ilişkiden mutluluk çıkarmanız çok zor. O yüzden kadın kendi kimliğine, ekonomisine, fiziksel ve manevi varlığına sahip çıkabilecek ki, aile kurumumuz da güçlensin. Mahkumiyetten, mecburiyetten doğan kurum güçlü olmaz. Yeterince sevgiye, yaşam enerjisine sahip olmayacaktır. Gerçek duru bir sevgiye ortam oluşmayacaktır.”

Başkan Uysal, konuşmasının sonunda herkese yeniden mutlu yıllar dilerken “Çok daha iyisini yapabilmek umuduyla yeni yılınız kutlu olsun” dedi.

AYAKTA OLACAĞIZ

TOBB Antalya Kadın Gişimciler Kurulu Başkanı Serap Kocaoğlu ise Belediye Başkanı Uysal’ın eşitlikçi ve paylaşımcı yaklaşımıyla her zaman kadınların yanında olduğunu söyledi. Kocaoğlu, “Bu hafta, yine vahşice öldürülen kadınlarımız var. O kadınlar anısına çalışacağız güçlü olacağız. Başkanımızın da dediği gibi mahkum olmayacağız, ayakta olacağız” dedi.  

Konuşmaların ardından Üreten Eller Pazarı’ndaki kadınlar adına Başkan Uysal’a geleneksel Türk süsleme sanatlarından tezhiple yapılmış bir çalışma hediye edildi. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu