Gündem

BÜYÜKŞEHİR’DEN İLAÇLAMA PERSONELİNE EĞİTİM

Antalya Büyükşehir Belediyesi bir yandan korona virüsle mücadele çalışmalarını sürdürürken diğer yandan, sivrisinek, hamam böceği, karasinek ve fare gibi zararlıların kış aylarındaki mücadelesine de devam ediyor. Bu kapsamda 19 ilçede görevli ilaçlama personeline eğitim verildi.

Pandemi sürecinde sokağa çıkma yasaklarının olduğu zamanlar dahil aralıksız çalışan Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Sağılığı Şube Müdürlüğü ekipleri kışlık mücadele çalışmalarına devam ediyor. Ekipler kent merkezi ve ilçelerde haşerelerin gizlendiği ve gelişim gösterdiği alanlar, sivrisinek larvalarının ürediği, içinde yağmur suyu biriken her türlü ortam, süs havuzu, yüzme havuzu, rögar, kapalı yağmur suyu kanalı, bina bodrumu ve fosseptik gibi noktalarda ilaçlama çalışması yapıyor.
ARAÇ LASTİKLERİ TOPLANIYOR
Kışlık mücadele çalışmaları kapsamında çevreye gelişi güzel atılan ve içinde yağmur suyu biriken araç lastikleri de tek tek toplanıyor. Güneş ışınlarından etkilenen lastiklerin koyu renkli olması sebebiyle ısınması, uzun süre sıcak kalması ve içlerinde biriken suyun geç buharlaşması sivrisinekler için uygun gelişme ortamı olmalarına neden oluyor. Toplanan lastikler geri dönüşüme kazandırılırken, yakılarak hava kirliliğine ve görüntü kirliliğine sebep olmaları da engellenmiş oluyor.
HAŞERE İLE MÜCADELE ANLATILIYOR
Kış aylarında ilaçlama çalışmalarının yanı sıra personel eğitimleri de yapılıyor. Akdeniz Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Çetin tarafından teknik personel ve ilaçlama hizmetinde çalışan işçilere haşere mücadelesi konusunda eğitimler veriliyor. Eğitimler kapsamında kışlık mücadele, iklim değişikliğinin haşere böceklerin dağılımı ve gelişimi üzerindeki etkileri, düzensiz yağışlar sebebi ile oluşabilecek yeni sivrisinek gelişme alanları ve böceklere karşı kullanılan ürünlere karşı gelişen direnç gibi konularda detaylı bilgiler anlatılıyor. Eğitimlerde ayrıca pandemi döneminde kapalı olan turistik işletmeler ve işyerlerine yönelik alınan önlemler, yüksek değerlerde devam eden sıcaklıklar sebebiyle alınması gereken önlemler değerlendiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu