Gündem

KALİTESİZ KÖMÜRE GEÇİT YOK

Antalya Büyükşehir Belediyesi kalitesiz kömüre geçit vermiyor. Yapılan denetimler sonucu İl Mahalli Çevre Kurulu’nun belirlediği kriterlere uygun olmadığı tespit edilen 458 ton kömür il dışına çıkarıldı.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığına bağlı Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü, Antalya’da tüketilebilecek yakıtların İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı’nda belirtilen kriterlere uygun olup olmadıklarının belirlenmesi amacıyla denetimlerini aralıksız sürdürüyor. Ekipler, havaların soğumasıyla denetimlerini sıklaştırdı.
İL GİRİŞİNDE DENETİM
Isınma Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği ve İl Mahalli Çevre Kurulu Kararı doğrultusunda il girişinde kömür yüklü tır ve kamyonlardan alınan numuneler Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Laboratuvarı’nda analiz ediliyor. Uygunluk belgesi alan kömürler kent içi satış noktalarına dağılırken, kriterlere uymadığı tespit edilenler il dışına çıkarılıyor.
458 TON KÖMÜR İL DIŞINA ÇIKARILDI
Büyükşehir Belediyesi Çevre Sağlığı Şube Müdürlüğü ekipleri, 2020 yılı içerisinde Antalya’ya kömür getiren 548 tır ve kamyonda denetim gerçekleştirdi. TÜRKAK tarafından akredite edilmiş olunan Büyükşehir Belediyesi Hava Kirliliği Kontrol Merkezi Laboratuvarı’nda 15 bin 809 ton kömür analize tabi tutuldu. Analizler sunucu kalite yönetmeliğine aykırı olan yaklaşık 458 ton kömür il dışına çıkarıldı. Denetim faaliyetleri sonrasında 531 kömür kamyonu ve tırına ise Büyükşehir Belediyesi Uygunluk Belgesi verildi.
BELGESİ OLMAYAN KÖMÜRLERİ ALMAYIN
Öten yandan Antalya Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, vatandaşların daha kaliteli bir hava solumaları için Büyükşehir Belediyesi uygunluk belgesi olmayan kömürleri almamaları konusunda uyarıda bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu